Vitalie Dragancea vine cu un comentariu despre deciziile președintelui ales, Maia Sandu
Deci – pe 15 noiembrie 2020 Moldova a ales Președinte, dar s-a pomenit cu Monarh.
Președintele – Monarh nu vrea să recunoască constituția, nu vrea să recunoască separarea puterilor în stat și vrea totul să fie supus capriciilor ei.
Președintele – Monarh e și procuror și judecător – ea singură decide cine e bun și cine e rău.
Are și o curte plină de nobili (cu fire de iobag), care se uită în gura ei și recunosc orice aiureală spusă de ea drept genială.
Toți au uitat că ne scutură epidemia, că spitalele sunt supraîncărcate, că nu avem vaccin, că nu avem acord cu FMI, că nu avem plan de resuscitare a economiei – nimic nu contează mai mult decât capriciile Președintelui care se vrea Monarh.
E ciudat că diplomații europeni tac – ce ar fi făcut când Dodon ar fi manevrat așa cu normele constituționale?
Excelențe, dacă ajutați Moldova să construiască democrație – fiți consecvenți abordați lucrurile obiectiv și cinstit.
Legitimitatea Parlamentului e asigurată de votul alegătorilor și de confirmarea Curții Constituționale. Acest mandat are o durată de 4 ani.
Președintele – nu contează dacă se numește Sandu sau Dodon – nu are dreptul să aprecieze legitimitatea Parlamentului.
Dar un Președinte – Monarh poate …
Deputații un se aleg singuri – ei trebuie să se împace cu componența Parlamentului votată de oameni și să fie capabili prin dialog să miște lucrurile înainte.
Oamenii i-au votat pentru că au crezut că sunt mai înțelepți și mai inteligenți decât majoritatea dintre noi. Oamenii nu au votat ca ei să meargă în Parlament și din contul public să se atace, să se insulte și să se judece.
Cei care nu pot dialoga nu au ce căuta în Parlament. Acolo nu e loc pentru capricii.
Chiar dacă vor fi anticipate socialiștii vor fi în Parlament – nu vor fi 37, vor 25 – dar vor fi.
Adepții lui Șor tot vor fi – și nu vor fi mai puțini decât azi.
Vor mai ajunge și alții.
PAS nu va avea majoritatea parlamentară.
Și atunci ce vor face – iar îi vor judeca pe ceilalți? Iar vor spune că-s hoți, și vor cere din nou anticipate?
Cum rămâne totuși cu faptul că actualul Președinte a fost în Guvernul care a dat aeroportul și apoi a scăpat miliardul din sistemul bancar?
Aceste fapte nu sunt motive de bănuieli rezonabile?
@omniapres.md